Срок:
Начало: 15.05.2015 г.
Край: 18.12.2015 г.
Бюджет*: 4 639 976,16 лв.
Общо БФП: 4 639 976,16лв.
ЕС: 3 943 979,74 лв.
(2 016 524,82 евро)
*Бюджетът на проекта включва верифицираните допустими разходи по проекта в т.ч. БФП и съфинансиране от бенефициента
Бенефициент: Агенция „Пътна инфраструктура“
Проектът се финансира по приоритетна ос 2 „Развитие на пътната инфраструктура по Трансевропейските и основни национални транспортни оси” на Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г.
Кратка информация за проекта:
Реализацията на проекта за изграждане на система за автоматизирано събиране и анализ на трафика по автомагистрали и I –ви клас пътища част от ТЕН-Т мрежите, надгражда съществуващата ръчна система. Дава се възможност за по–точно и прецизно събиране и обработване на постъпилите данни и спомага за подобряване на безопасността на движение .
Изградената информационна система за събиране, управление и анализиране на данните и статуса на всички пътни обекти и съоръжения повишава качеството на управление на пътните потоци и намалява разходите по поддръжка на TEN-T мрежата.
Цели на проекта
Проектът e част от нова рамка за финансиране на транспортната инфраструктура. Реализацията на му пряко отговаря на концепцията за внедряване на интелигентни транспортни системи (ИТС) в областта на автомобилния транспорт и за интерфейса с останалите видове транспорт.
Реализацията на проекта за изграждане на система за автоматизирано събиране и анализ на данни за пътния трафик надгради съществуващата ръчна система. Дава възможност за по-точно и прецизно събиране и обработване на постъпилите данни и спомага за подобряване на пътната безопасност.
В резултат от изпълнението на проекта са изградени 100 бр. АУЗПТ (автоматичните устройства записващи пътния трафик) и 3 бр. АУСМУ (автоматични устройства за следене на метеорологичните условия) заедно с прилежащото им оборудване. Разработена е информационна система с уеб пoртал и мобилно приложение за събиране и мониторинг на данни и статуса на всички пътни обекти и съоръжения по ТЕN-Т мрежата на територията на България.
Изградената Информационната система е интегрирана с ГИС системата на АПИ, от която се въвеждат данните за километричното положение на пътната мрежа. Базата данни на Информационната система се поддържа и актуализира от служителите на областните пътни управления.
Данните, които се получават от изградените АУЗПТ и АУСМУ спомагат за:
- подобряване на условията на пътуване по автомагистралите и I – ви клас пътища на територията на Република България;
- намаляване на пътните инциденти;
- подобряване на инвестиционното планиране и управлението на пътната инфраструктура;
- увеличаване на спестеното време за пътуване;
- облекчаване на задръстванията в пиковите часове;
- подобряване използването на капацитета на пътната инфраструктура;
- увеличаване на ефективността на автомагистрали и I-ви клас пътища;
- подобряване на времето за спешна помощ за шофьорите и пътуващите;
- Намаляване на замърсяването в следствие на отпимизираното време за пътуване;
- 10 служители са обучени за работа със системата.